Du behöver Flash Player 5 samt en browser som stödjer javaScript för att kunna se denna sidan.

Forum

Forum startsida
Skapa en ny tråd
Sök
Tidigare inlägg
Statistik

Logga in

Denna tråden har 13 inlägg.

#1

Koniskt styrlager

1 Nov (05) 19:09

Danne

Någon som monterat koniska styrlager från David Silver? Fick mitt igår men ingen monteringsanvisning följde med. I satsen ingår lagren samt en kromad bricka ca 3 mm tjock. Vart ska den sitta?
Skall den tunna plåtbrickan och gummiringen som sitter längst ner på styrstammen original tas bort eller vara kvar?
Kort sagt, om någon vet hur det ska vara vore det bra!
 

#2

SV: Koniskt styrlager

1 Nov (05) 19:52

jens

fan jag satte ju dit ett koniskt i min får ett tag sedan , men glömt hur de skulle sitta,,,, bara att prova sig fram :)
 

#3

SV: Koniskt styrlager

2 Nov (05) 10:09

Pelvan

Vill minnas att man tar bort allt som har med det gamla styrlagret innan man satte på det nya, så det du nämner ska nog bort.
 

#4

SV: Koniskt styrlager

2 Nov (05) 10:27

Urban Ensström (Skicka E-post)

Ta bort allt, jag bytte till koniska på min cl och då skulle den 3mm brickan ligga under det nederst lagret mot "stammens" botten...den fungerar som en distans ...så att det blir rätt höjd.

mvh urban
 

#5

SV: Koniskt styrlager

2 Nov (05) 16:07

Henning

Danne, varför inte fråga David Silver. Det bör iofs rimligen gå att fråga alla svenska försäljare som kränger dito prylar också.
 

#6

SV: Koniskt styrlager

2 Nov (05) 16:24

Danne

Frågar D.S. också men har ej fått svar. Inget stort problem, bara göra som Jens här ovan föreslog och prova sig fram. Tack för de svar som kommit iaf.
 

#7

SV: Koniskt styrlager

2 Nov (05) 19:25

Göran 252

Jag fick lov att ta bort ALLT precis som Urban för att få till det.
Det är även lättare att få på brickan rakt om allt är löst, för den sitter ganska tajt i botten där styrröret vidgar sig.
 

#8

SV: Koniskt styrlager

2 Nov (05) 19:27

Pelvan

Ett tips när du monterar lagerbanorna i ramen är att ta dem från frysen när du ska knacka i dem. Lite lättare.
 

#9

SV: Koniskt styrlager

3 Nov (05) 09:22

Janne Å (Skicka E-post)

När jag bytte till koniska lager på min 750 K2 slipade jag ner röret som lagret sitter på så att lagret går på med sugpassning. Då behöver man inte kyla och inte knacka, dessutom går lagret lätt att ta bort. Risken att lagret snurrar på fel ställe är obefintligt om man inte slipar för våldsamt på röret.
 

#10

SV: Koniskt styrlager

8 Jul (10) 19:33

Björn Rydholm (Skicka E-post)

Vet att jag drar upp en lastgammal tråd nu men...

TIll Urban och Göran 252.
Jag ska oxå monter koniska lager och tog bort den ursprungliga brickan och tätningsringen. Men. När jag satt i allt ser jag att det nu finns inget skydd för lagret mot smuts.

Den nya brickan är för liten för att sluta tätt. Eller för att skydda något överhuvudtaget. Jag har iofs en cb650... är det samma på era hojar? Era kommentarer kring detta?
 

#11

SV: Koniskt styrlager

8 Jul (10) 20:46

Anders Johansson (Skicka E-post)

Hej på er
Ja nu är det ju inte precis någon gasturbin som ska lagras på tal om att det inte finns någon tätning när man monterat de koniska lagren. Smörj upp lagret rejält innan montering så håller det dammet borta.

Slipa ner röret!! Jag förespråkar livligt frysboxalternativet då det lätt kan gå på tok med glappande styrled som följd och då blir inte besiktningen glad. Väl de nya lagren på plats så tror jag inte det behöver bytas mer på den cykeln även om det skulle bli ett 40-tal år till på nacken. De koniska lagren är våldsamt överdimentionerade. Blir det glappt så är det bara att dra åt låsmuttern ett litet tag till.

Det går naturligtvis att tillverka en ny lite större bricka med samma tjocklek. Själv hittade jag en i gömmorna som svarvades ner till perfekt passning.

Lycka till
Anders
 

#12

SV: Koniskt styrlager

8 Jul (10) 20:59

Björn Rydholm (Skicka E-post)

Tack för snabbt svar!

Nej det är ju ingen gasturbin men eftersom det sitter tätat med både en packning och en större bricka original så känns det som om det borde vara lite viktigt åtminstone.

Fråga: tror du att det går att sätta den gamla brickan före och sedan den nya distansbrickan? Eller är det ett millimeterspel där nere vid styrstammen?
 

#13

SV: Koniskt styrlager

11 Jul (10) 22:30

Björn Rydholm (Skicka E-post)

Redigerades 11 Jul 22:31

Så ligger det till:

Jag varit inne på många andra forum och hört mig för.

Det finns två olika set med koniska styrlager att köpa till våra maskiner.

1. Ett japanskt märke (eller flera olika japanska men de består av samma delar). Undre och övre lager + en distans. På alla forum diskuteras dammskyddet flitigt vad gäller denna lagersats. En del säger att "den är inte så viktig, styrlagret roterar aldrig mer än 180 grader ändå". Andra menar att "Jo, det är den visst viktig. Styrlagerna är mycket känsliga för minsta gruskorn". Etc, etc...

Jag hör till den senare kategorin. Har provat att försöka kombinera distansen med dammskyddet (dust seal). Men avståndet blir för stort på det viset.

TIll slut löste jag det på möjligast enkla sätt. Bort med distansen som följde med och på med originallösningen (bricka + dammskydd). Höjden är nästintill densamma. Och damtätt blir det. Tricket är bara att få dammskyddet centrerat eftersom det inte längre finns någon lagerskål som gör detta.

Värt att nämna är att David SIlver säljer ett särskilt dammskydd för den här styrlagersatsen. Kostar runt 40 pence.

2. Sedan finns det en annan styrlagersats från Timken. Den är bäst. Då får man med en tunn och en tjock distans + dammskydd.. ja och så styrlagrena då.

Här är en guide som jag snubblade över: http://www.sohc4.net/index.php?q=node/303

Hoppa det här kan hjälpa någon i framtiden!
 




Svara på inlägget

Du måste logga in för att kunna skriva ett inlägg i detta forumet.
Är du inte medlem kan du registrera dig som gäst.